Rozdělené umění: Vícedílný obraz a jeho fascinující formy


Vícedílný obraz je umělecké dílo, které se skládá z více částí, které dohromady tvoří jeden celek. Jeho původ sahá až do středověku, kdy se k tomuto způsobu malby uchylovali zvláště při zdobení klášterních kaplí.

Historie vícedílného obrazu

První vícedílné obrazy se objevovaly v předrománském období a nejčastěji se používaly při bohoslužebných obřadech, jako byla například beatifikace světců. Tyto obrazy byly vytvářeny na velkých deskách a skládaly se z více menších scén, které se vzájemně doplňovaly a vytvářely jeden celek. Tyto obrazy byly spojovány kovovými spojkami, které umožňovaly jednotlivé části skládat do jednoho velkého obrazu a opět je na konci sloučit do jedné zavírací desky.

V renesančním období se vícedílné obrazy staly oblíbené především u italských umělců, kteří vytvářeli celé série obrazů na stejné téma, jako například byli Botticelli nebo Leonardo da Vinci. Tyto obrazy byly často rozděleny do tří částí, přičemž střední část byla větší a ukazovala největší důležitost.

Fascinující formy

V současné době se vícedílné obrazy stávají stále oblíbenější a pohrávají si s nejrůznějšími tvary a formami. Tyto obrazy už dnes nemusí být pouze malované na klasické dřevěné desky, ale mohou být také vytvářeny z plastických materiálů, jako jsou kovy, sklo nebo například i papír. Umělci se také nebojí experimentovat s jednotlivými rozměry jednotlivých částí vícedílného obrazu a vytvářet tak neobvyklé a zajímavé kompozice.

Podívejte se také na naši stránku, kde představujeme umělecká díla z lásky k kráse a umění.